Suç ve Mimarlk

Toplam görüntülenme : 94
Yakınlaştır Uzaklaştırmak Sonra Oku baskı

Mimarlar yarının dedektifleri mi? Goldsmiths, University of London merkezli bir araştırma ajansına göre, cevap kocaman bir Evet. 2011 yılında kurulan bağımsız bir grup olan adli Mimarlık (FA), savaş suçları, insan hakları ihlalleri ve diğer sosyal sorunları çözmek için mimari ve medya kurmayı amaçlamaktadır. Ajans mimarlar, sanatçılar, akademisyenler ve medya uygulayıcılarından oluşmaktadır.

         Mimarlar yarının dedektifleri mi? Goldsmiths, University of London merkezli bir araştırma ajansına göre, cevap kocaman bir Evet.

2011 yılında kurulan bağımsız bir grup olan adli Mimarlık (FA), savaş suçları, insan hakları ihlalleri ve diğer sosyal sorunları çözmek için mimari ve medya kurmayı amaçlamaktadır. Ajans mimarlar, sanatçılar, akademisyenler ve medya uygulayıcılarından oluşmaktadır.

 

Bu çalışmalar, bir ceza mahkemesinde kullanılabilecek tarzda,  mekanların ve çevrenin 3D modellemesi yapılmasını , dijital haritalama ve diğer görselleştirme araçlarının kullanımını teşvik eder. Grubun web sitesinde belirtildiği gibi, " bu teknikler  davalarda savunmalara inandırıcılık katabilmek açısından  çok önemlidir.”

        Bu teknkleri daha yolun başında olsada, ajans çok sayıda uluslararası soruşturmalara katkıda bulunmuştur. 

 

Fabrika yangın

Sept. 11, 2012, Karaçi, Pakistan Ali Enterprises tekstil fabrikasında bir yangın patlak verdi. Alevler yüzlerce işçiyi yaraladı ve 260 kişinin ölümüne neden oldu.

 

 

        Temiz kıyafetler kampanyası Örgütü tarafından belirtildiği gibi, bir fabrikada meydana gelen en ölümcül yangın olduğu bildirildi.

        Kaza, uluslararası topluma sürpriz olarak geldi. Yangından sadece üç hafta önce Ali Enterprises, denetim firması Social Accountability International'dan (SAI) akreditasyon aldı.

SAI, siteyi diğer alanlar arasında sağlık ve güvenlik açısından değerlendirdi. Şirket kurulmuş güvenlik önlemleriyle karşılaştıysa, yangın nasıl bu kadar yıkıma ve ölüme neden oldu?

        Adli Mimarlık ekibi, gizemi araştırmaya başladı. Yangının çıktığı konfeksiyon fabrikasını , görgü tanıklarının ifadelerinden ve uydu ve uydu görüntülerinden yararlanarak ile yeniden 3d moddelemesini yaparak, fabrikanın birçok temel gereksinimi ihlal ettiğini saptadı.

        SAI gereksinimlerini karşılayan alanın aslında birçok işçinin bulunduğu ana bina olmadığı ortaya çıktı. Üretim odası sıkışık ve yanıcı malzemelerle doluydu. Birçok pencere güvenlik ızgaraları ile kaplıydı ve acil çıkışlar kilitlendi. Binanın tek Yangın Alarmı bir süredir arızalanmıştı.

 

        Yerel bina kodlarına dayanarak, üretim odasının üç yangın söndürücüye sahip olması gerektiği belirlendi. Gerçekte, ancak, alan sadece bir tane vardı ve işçilerin hiçbiri nasıl çalıştırılacağını biliyordu. Ayrıca, fabrika uzun Seyahat mesafeleri ve yerel bina kodlarını ihlal eden açık alanlar içeriyordu. Bütün bu faktörler felakete katkıda bulundu.

F    A çalışmaları açıkça sertifikalar ve denetimler rağmen fabrikanın tehlikeli çalışma koşullarını gösterdi. Aynı zamanda bina tasarımı açısından sağlık ve güvenlik düzenlemelerinin daha sıkı uygulanması için yol açtı.

Sonunda, Pakistan hükümeti etkilenen kişilere uzun vadeli tazminat ödemek için fabrika işletim Alman moda markası yönetti. Bu, mimarinin ezilenler için adaleti talep etmede nasıl bir araç olarak kullanılabileceğini gösterdi.


 

Oscar Pérez cinayeti

Jan. 15, 2018, El Junquito, Venezuela güvenlik güçleri tarafından ölümcül bir baskın yapıldı. Bilindiği üzere” Gideon operasyonu", ulusal hükümete karşı isyan eden bir topluluk lideri olan Oscar Pérez'i hedef aldı.

Baskın, Pérez'in kendisi de dahil olmak üzere dokuz kişinin ölümüyle sonuçlandı. Askeri güçler tarafından yönetilse de, bağımsız insan hakları grupları cinayetlerin yasallığını sorguladı.

Adli mimarinin yardımıyla, ilgili kişilerin zaman çizelgesini ve eylemlerini oluşturmak için bölgenin gezilebilir bir 3D haritası geliştirildi. Görgü tanığı hesaplarına, amatör videolara ve polis iletişim seslerine dayanarak, olay yeri yeniden inşa edildi.

Şimdiye kadar, FA hakkında toplanan 70 kaydedilen kanıt parçaları ve dijital yeniden içine tercüme. Toplanan kanıtlar, Pérez'in askerlerle teslim olmayı ve müzakere etmeyi amaçladığını ortaya koydu. FA'NIN 3D modeli, güvenlik güçlerinin isyancı güçlere karşı etkileyici miktarda topçu fırlattığını ileri sürdü.

Araştırmacı grup Bellingcat tarafından belirtildiği gibi, " kanıtlar, Pérez ve arkadaşlarının muhtemelen Venezüella devlet güvenlik güçlerinin elindeki yargısız cinayetlerin kurbanları olduğunu gösteriyor.”

Bu yazıdan dolayı soruşturma devam ediyor. Bununla birlikte, bu durumda mimarinin suç çözümünde rol oynamaya başladığını ve insan hakları için de savaşacak bir araç haline geldiğini söyleyebiliriz. 

Bu iki vaka, mimarinin toplumun güvenliği ve sağlığında hayati bir rol oynadığını kanıtlamaktadır. Ayrıca, ceza davalarında incelenebilen ve analiz edilebilen siteleri koruma sağlar ve yeniden oluşturur.

Barınak sağlama ihtiyacının ötesine geçen adli Mimarlık, tasarımcıların yasal ve adli amaçlar açısından topluma daha fazla katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Tasarım sadece estetik değildir. FA davaları kanıtlamak gibi, iyi mimari aslında hayat kurtarmak ve kurbanlar için adalet aramaya yardımcı olabilir.


 

Kaynaklılar:

https://cleanclothes.org
www.forensic-architecture.org

Daha fazla gör

En son fotoğraflar